תערוכות

דורון פרינץ / מה אומרות עינייך

 

התערוכה תוצג בתאריכים: 
פתיחה 17.5.19 נעילה 24.6.19

 

במוקד תערוכתה של דורון פרינץ מה אומרות עינייך ניצבות נשים חזקות, בנות גילאים ולאומים שונים. בדמותן של אלה היא מדגישה את יפי הפנים והגוף, כשעיקר תשומת הלב מופנית אל הרגש שמביעות עיניהן. בשילובן של מגוון רחב של נשים נאות ובוטחות בעצמן, למרות השוני בגיל, דת, או לאום, מצביעה אולי האמנית על קיומו של מכנה משותף וברית לא כתובה בין כלל הנשים בעולם. בדימויים, שיצרה מתוך אהדה ואמפתיה, נקשרים אסתטיקה לרגש, גוף לנפש, יופי פנימי לחיצוני, ובעקיפין נקשרים גם שני תחומי עיסוקה, אמנות ופסיכולוגיה.

דורון פרינץ, תושבת ירושלים, נולדה בקיבוץ גבעת חיים, להורים שהיו ממייסדי המשק, בת שלישית בין חמישה אחים. אביה, יליד אוסטריה, עלה לארץ לפני מלחמת העולם השנייה, אמה נולדה בצפת למשפחה חרדית מהישוב הישן. במסגרת שליחויות של אביה ברחבי העולם נחשפה דורון לאמנות במוזיאונים ידועים. השפעות נוספות הגיעו מאמה שהייתה ציירת ומאחיה הבכור, שהיה צייר בראשית דרכו ונפל במלחמת ששת הימים בקרב על גבעת התחמושת. עם סיום שירותה הצבאי כקצינת מילואים פנתה דורון ללימודי פסיכולוגיה ותולדות האמנות באוניברסיטה העברית, ומאז היא משלבת בין יצירה אמנותית לעבודה כפסיכולוגית קלינית, בין היתר בביטוח הלאומי, האגף לשיקום במשרד הביטחון ומשרד החוץ. הכשרתה האמנותית כוללת לימודי אמנות בקולג' בפילדלפיה וכן השתלמות אצל האמנית עדנה אוחנה ב"קובייה".

בין שלל הדמויות המאכלסות את עבודותיה של דורון אפשר למצוא בנות משפחה, דמויות שבדתה מלבה וכן נשים מתרבויות שונות ורחוקות אליהן נחשפה בסיוריה הרבים ברחבי העולם. את מושאי ציוריה היא מתארת כשהן לבדן, או כשהן חלק מצמד או קבוצה, כאשר מבטן מופנה ישירות אל עבר הצופה ומבטא ביטחון עצמי, שמחת חיים, סערת נפש (שלעיתים מקבלת חיזוק במשיחות מכחול אקספרסיביות ברקע), כעס, כאב, דאגה, סקרנות, רצון לקשר, התרסה וכדומה. שלל המבטים ממחישים שוב ש"העיניים הן ראי הנפש", ובאין מילים, הן אלה שמדברות.

בתוך מכלול הדימויים ישנם כמה שונים באופיים, המוקדשים לתיאורים של אם וילד. באלה, הדגש הוא על הרכות והאנושיות של האישה/האם, המוצגת כשהיא במצב סימביוטי עם ילדה, ואינה מודעת לצופה או מתבוננת בו. האמנית מדגישה כאן את מחוות הגוף של האם כלפי הילד, שמעניקות לו חום ומגוננות עליו מפני העולם. 


דבורה גולדברגר
 

גלריית תמונות

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים