תערוכות

שפרה קוסטליץ / פרחים

התערוכה תוצג בתאריכים: 
25.1.19-4.3.19

בתערוכתה פרחים מציגה שפרה קוסטליץ שתי סדרות ציורי שמן – של טבע דומם ושל נופים, המשקפות אהבה לטבע ונוכחות דומיננטית שלו בחייה. העבודות, שצוירו מהתבוננות ישירה, נעות בין ריאליזם למופשט, ומתאפיינות בצבעוניות ססגונית ואופטימית, שימוש מרובה בקווי מתאר, נטייה להשטחה ושימת דגש על האסתטיקה.

בסדרת ציורי הטבע הדומם ניתן לראות כיצד נוכח הטבע בביתה של האמנית באופן סמלי, בזרי פרחים באגרטל המלווים לעיתים בסלי פירות, שהונחו בפינות שונות של הבית. הטבע אף נוכח בתיאורים של פתחי הבית – המוצגים כתמונות שעל הקיר – דרכם משתקפת הגינה. כדאי גם להזכיר שתי דמויות נשיות המופיעות בסדרת עבודות זו, ומרמזות על קשר שבין נשיות לטבע. בעבודה הראשונה מדובר באישה נאה ולצדה זר פרחים באגרטל, שהצבתם יחד קושרת באופן תמאטי בין יפי האישה ליפי הפרח ומרמזת לתפקוד הביולוגי שיעד הטבע לשניהם. בעבודה השנייה נראית בובה בדמות אישה, לבושה בבגד אתני עם חצאית אדומה, שפניה מזכירות (באופן אקראי ואולי בלתי מודע), את אלה של האמנית. הבובה ניצבת על אדן חלון המטבח, על רקע גינה ירוקה עם פרח בצבע אדום ולמרגלותיה יש ברז וכלי אוכל בגוונים עמומים של תכלת. מעניין לגלות כיצד הצבעוניות המאפיינת את דמותה של הבובה/אישה, קושרת אותה לטבע הססגוני שמחוץ לבית, ולא למטבח, שיעדה לה החברה.       

סדרת הנופים מתחלקת לשתי סדרות משנה. בראשונה מתארת האמנית את בתי שכונתה ההולכים ונכבשים בידי צמחייה הגדלה סביבם ובולעת אותם לתוכה. אף כי מדובר בתיאורים מלבבים של חיים קרוב אל הטבע, ניתן לראות בהם גם ביטוי לעליונות הטבע על האדם. בסדרת המשנה השנייה מציגה האמנית פינות אינטימיות ביער רמות הסמוך לביתה. בניגוד לדימוי המקובל של יער, כמקום מאיים וצופן סוד, זה שלה ידידותי ומזמין. כדאי לציין שסדרת הנופים כוללת גם עבודות אחדות על גבול המופשט, כשצמחים ובתים מבצבצים בהן באופן מרומז ומינימליסטי.

שפרה קוסטליץ, תושבת ירושלים מזה 40 שנה, נולדה בהונגריה ובילדותה עלתה עם הוריה לישראל, והמשפחה התגוררה בחיפה. עם סיום לימודיה בבית הספר הריאלי, פנתה ללימודי אמנות, תחילה באוניברסיטת חיפה, בהמשך במדרשה למורים לציור (כיום חלק ממכללת בית ברל) ולבסוף, בבצלאל, שם התמקדה בקרמיקה וציור. מבין מוריה שם, היא מציינת במיוחד את האמן יצחק פוגץ'. שנים רבות עבדה כמורה לאמנות בבתי ספר, ובמקביל השתלמה בסדנאות אמנות שונות, מתוכן היא מציינת כמעוררת השראה במיוחד את זו של האמנית ליליאן קלאפיש. בשלב מסוים פנתה ללימודי טיפול באמנות והיא בעלת תואר שני מ"לסלי קולג'" – בוסטון ארה"ב. משסיימה את לימודיה שם, עבדה במשך שנים רבות כמטפלת באמנות, בין היתר טיפלה כעשרים שנה בילדים חולים בבית החולים "שערי צדק".


דבורה גולדברגר


העבודות למכירה. בדבר רכישה, נא לפנות לאמנית: 02-5869239 / 054-6960444
 

גלריית תמונות

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים